samochody

Obowiązki i prawa osoby wynajmującej samochód w wynajmie długoterminowym

Żaden podmiot będący właścicielem nowego pojazdu nie zaryzykuje i nie odda na okres kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy samochodu przypadkowej osobie, która właśnie przechadzała się ulicą. Dlatego musimy przygotować się na dopełnienie wszystkich formalności, ponieważ tak jak w przypadku leasingu, jest to jedna z form kredytowania usługi dla nas świadczonej. Mamy obowiązek przedstawić naszą sytuację materialną zgodną z tym, w jakim miejscu się obecnie znajdujemy.

Jeżeli prowadzimy firmę, to podpisać umowę koniecznie musi osoba odpowiedzialna za takie czynności i ponosząca odpowiedzialność za podpisane umowy. Nie może to być osoba nieuprawniona do reprezentowania firmy w taki sposób.  Dlatego przygotujmy pieczątki, pozwolenia, informacje o rachunkach firmowych czy zestawienie roczne przychodów firmy. To standardowa procedura, którą należy przejść także w przypadku zwykłego kredytu konsumenckiego czy opcji leasingowania przedmiotów przez firmę. Jako osoba prywatna, bo taka również może zawrzeć porozumienie ze sprzedawcą samochodów, powinniśmy zabrać ze sobą wszystko to, jak gdybyśmy brali kredyt w banku i chcieli uwiarygodnić naszą tożsamość.

Podczas podpisywania umowy istnieje taka możliwość, że zostaniemy poproszeni o wpłatę w wysokości 10% wartości samochodu. Ale nie musimy brać pieniędzy ze sobą do salonu, w czasach istnienia transakcji elektronicznych możemy po prostu wykonać przelew lub zapłacić kartą bankomatową lub kredytową.

Sprzedawcę, który oferuje nam taki typ umowy powinniśmy zamęczyć dokładnymi pytaniami w taki sposób, by wyczerpać nasze wątpliwości. Stajemy się użytkownikami nie swojego samochodu przez długi okres czasu, więc wszystkie informacje powinny zgadzać się z tym, co znajdzie się w przyszłości na umowie pomiędzy nami a firmą świadczącą usługę wynajmu długoterminowego.

Warto dopytać także o konkretny model samochodu, bo wybór modelu jest bardzo ważny. W czasie trwania umowy nie możemy wymienić auta ze względów estetycznych czy nawet użytkowych. Z tym wiązałaby się dodatkowa opłata.

Podsumowanie
Data
Ilość gwiazdek
51star1star1star1star1star

One thought on “Obowiązki i prawa osoby wynajmującej samochód w wynajmie długoterminowym

  1. Dobra oferta przy wynajmie jest wtedy, gdy za szkodę całkowitą spowodowaną przez nas nie będziemy pociągnięci do całkowitej odpowiedzialności. Jest kilka firm, które za takie coś pobierają opłatę równoważną z kwotą nie większą niż 1000zł

Comments are closed.